Kallelse till årsstämma i OurLiving AB (publ)
- för 5 timmar sedan
- 6 min läsning
Aktieägarna i OurLiving AB (publ) kallas härmed till årsstämma den 10 juni 2026 kl. 10.00 – 11.00 i bolagets lokaler på Slagthuset i Malmö, adress Carlsgatan 12A. Rösträttsregistrering börjar kl. 09.30 och avbryts när stämman öppnas.
Rätt till deltagande
Rätt att delta i årsstämman har den som dels upptagits som aktieägare i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken avseende förhållandena den 2 juni 2026, dels senast den 5 juni 2026 till bolaget anmäler sin avsikt att delta i årsstämman. Anmälan ska ske via e-post till cecilia.wendel@ourliving.se. Vid anmälan ska anges namn, adress, person- eller organisationsnummer, telefon dagtid, samt, i förekommande fall, antal biträden (högst två). Efter registrerad anmälan kommer anmälaren att mottaga en bekräftelse. Om ingen bekräftelse erhålls har anmälan inte skett på rätt sätt.
Aktieägare som har sina aktier förvaltarregistrerade, d.v.s. förvarade i en depå, måste tillfälligt inregistrera aktierna i eget namn i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken för att få delta i stämman. Sådan registrering måste vara verkställd senast den 2 juni 2026 och bör begäras i god tid före denna dag hos den som förvaltar aktierna.
Fullmakt
Om aktieägare avser låta sig företrädas av ombud ska fullmakt utfärdas för ombudet. Fullmakten ska vara skriftlig, av aktieägaren undertecknad och daterad. Om aktieägaren är en juridisk person ska kopia av registreringsbevis eller, om sådan handling inte finns, motsvarande behörighetshandling bifogas anmälan. Handlingen ska styrka rätten hos den som undertecknat fullmakten att utse ombud för den juridiska personen. För att underlätta registreringen vid stämman bör fullmakt i original samt registreringsbevis och andra behörighetshandlingar vara bolaget tillhanda under ovanstående adress senast den 5 juni. Om fullmakt och övriga behörighetshandlingar inte insänts i förväg ska fullmakt i original samt övriga behörighetshandlingar kunna uppvisas vid stämman.
Fullmaktsformulär är bifogat längre ner på sidan.
Förslag till dagordning
Öppnande
Val av ordförande vid stämman
Upprättande och godkännande av röstlängd
Godkännande av dagordning
Val av två justeringspersoner
Prövning av om stämman blivit behörigen sammankallad
Anförande av verkställande direktören
Framläggande och föredragande av årsredovisningen och revisionsberättelsen
Beslut om fastställelse av resultaträkningen och balansräkningen.
Beslut om disposition av bolagets resultat enligt den fastställda balansräkningen.
Beslut om ansvarsfrihet för styrelseledamöterna och verkställande direktören
Beslut om antal styrelseledamöter, revisorer och revisorssuppleanter
Fastställande av styrelse- och revisorsarvoden
Val av styrelseledamöter
Val av styrelseordförande
Val av revisor
Beslut om principer för utseende av valberedning
Beslut om bemyndigande till styrelsen att emittera aktier, teckningsoptioner eller konvertibler
Beslut om att ändra bolagsordningen och möjliggöra digitala stämmor
Beslut om bemyndigande för VD att besluta om smärre justeringar av besluten
Avslutning
Beslutsförslag
Utdelning (punkt 10)
Styrelsen föreslår att ingen utdelning för räkenskapsåret 2025 lämnas på bolagets aktier.
Val av styrelse, styrelseordförande och revisor, fastställande av arvoden samt beslut om principer för utseende av valberedning (punkt 2, 12-17)
Valberedningen föreslår årsstämman besluta
• att Leif Liljebrunn väljs till stämmoordförande,
• att inget styrelsearvode ska utgå,
• att styrelsen ska bestå av fyra ledamöter och ingen suppleant,
• att revisorsarvode ska utgå enligt godkänd räkning,
• att omval sker av styrelseledamöterna Jeanette Andersson, Leif Liljebrunn, Tord Olsson och Torbjörn Sahlén,
• att Leif Liljebrunn väljs till styrelseordförande,
• att Grant Thornton AB omväljs till revisor i bolaget med auktoriserad revisor Martin Johnsson som huvudansvarig revisor om stämman beslutar enligt förslaget samt,
• att följande huvudsakliga principer ska gälla för utseende av valberedning:
Styrelsens ordförande ska, snarast efter att de registrerade ägarförhållandena i bolaget per den 30 november 2026 är kända, kontakta de tre röstmässigt största registrerade ägarna och be dem utse en ledamot vardera till valberedningen. Aktieägare som inte framgår av den ägarförteckning som erhålls från Euroclear Sweden och som önskar utnyttja sin rätt, ska anmäla detta till styrelsens ordförande samt kunna styrka ägarförhållandet. Om någon tillfrågad aktieägare avstår från att utse representant ska därefter följande aktieägare i storleksordning beredas tillfälle att utse representant tills fyra ägarrepresentanter utsetts. De sålunda utsedda ledamöterna, tillsammans med styrelsens ordförande som sammankallande, ska utgöra valberedningen.
Till ordförande i valberedningen utses den aktieägarrepresentant som representerar den röstmässigt största aktieägaren, om inte valberedningen kommer överens om något annat. Valberedningens mandatperiod sträcker sig tills ny valberedning utsetts.
Om aktieägare som utsett en ledamot i valberedningen, innan valberedningens uppdrag slutförts, upphör att vara aktieägare eller får en lägre placering på listan över röstmässigt största aktieägare i bolaget, ska den ledamot som aktieägaren utsett, om valberedningen så beslutar, ersättas av ny ledamot som utses av den aktieägare som vid tidpunkten är den röstmässigt störste aktieägaren som ej redan är representerad i valberedningen. Skulle någon av ledamöterna i valberedningen, innan valberedningens uppdrag slutförts, avgå av annan anledning eller upphöra att representera den aktieägare som utsett ledamoten ska sådan ledamot, om den som utsett ledamoten så begär, ersättas av ny ledamot utsedd av aktieägaren.
Valberedningen ska inför varje årsstämma föreslå stämmoordförande, styrelseledamöter, styrelseordförande, styrelsearvoden, eventuell ersättning för utskottsarbete, revisorer, revisorsarvoden samt principer för utseende av valberedning.
Bemyndigande för styrelsen att emittera aktier, konvertibler eller teckningsoptioner (punkt 18)
Att kunna agera snabbt och flexibelt är viktigt för Bolaget dels för att kunna växa vidare i en fokuserad Saas-affär.
Mot bakgrund av ovanstående föreslår styrelsen att bolagsstämman bemyndigar styrelsen att vid ett eller flera tillfällen före nästa årsstämma, med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, besluta om nyemission om aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler. Nyemission ska kunna ske med eller utan föreskrift om apport, kvittning eller annat villkor som avsägs i 13 kap 5 § första stycket 6, 14 kap 5 § första stycket 6 och 15 kap 5 § första stycket 4 aktiebolagslagen. För giltigt beslut erfordras biträde av aktieägare som representerar minst två tredjedelar av såväl de angivna rösterna som de vid extra bolagsstämman företrädda aktierna. Det totala antalet aktier som ska kunna ges ut, eller, vid emission av konvertibler eller teckningsoptioner, tillkomma efter konvertering eller utnyttjande, med stöd av bemyndigandet ska inte vara begränsat på annat sätt än vad som följer av bolagsordningens vid var tid gällande gränser för aktiekapitalet och antalet aktier.
Syftet med bemyndigandet är att ge styrelsen flexibilitet i arbetet med att säkerställa att bolaget på ett ändamålsenligt sätt kan skapa tillväxt, finansiera förvärv av bolag, verksamheter och andra tillgångar.
Styrelsen eller verkställande direktören ska ha rätt att vidta de smärre justeringar i detta beslut som kan visa sig erforderliga i samband med registrering hos Bolagsverket.
Beslut om att ändra bolagsordningen och möjliggöra digitala stämmor (punkt 19)
Bakgrund och motiv
Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar om ändring av bolagsordningen för att möjliggöra att bolagsstämmor framöver kan hållas:
fysiskt,
digitalt (utan fysisk mötesplats), eller
som hybridstämma (med både fysisk och digital närvaro).
Syftet är att:
öka aktieägarnas deltagande och tillgänglighet,
minska kostnader och administration,
ge bolaget flexibilitet vid framtida stämmogenomföranden,
modernisera bolagsstyrningen i linje med svensk aktiebolagsrätt.
Förslaget innebär ingen skyldighet att hålla digitala stämmor, utan endast en möjlighet för styrelsen att besluta om detta när det bedöms lämpligt.
Nuvarande lydelse § 8 Kallelse
Kallelse till bolagsstämma skall ske genom annonsering i Post- och Inrikes Tidningar och genom att kallelsen hålls tillgänglig på bolagets webbplats. Samtidigt som kallelse sker ska bolaget genom annonsering i Dagens industri upplysa om att kallelse har skett.
Bolagsstämman ska hållas i Malmö eller Stockholm enligt styrelsens val.
Föreslagen ny lydelse § 8 Kallelse
Kallelse till bolagsstämma skall ske genom annonsering i Post- och Inrikes Tidningar och genom att kallelsen hålls tillgänglig på bolagets webbplats. Samtidigt som kallelse sker ska bolaget genom annonsering i Dagens industri upplysa om att kallelse har skett.
Bolagsstämma ska hållas i Malmö eller Stockholm enligt styrelsens beslut eller genom digital uppkoppling utan fysisk mötesplats, eller som en kombination av fysisk och digital närvaro, i enlighet med aktiebolagslagen (2005:551).
Beslut om bemyndigande för VD att besluta om justering av besluten (punkt 20)
Styrelsen föreslår att årsstämman bemyndigar den verkställande direktören, eller den som den verkställande direktören i övrigt förordnar, att vidta smärre justeringar och förtydliganden av de på årsstämman fattade besluten i den utsträckning detta är erforderligt för registrering och verkställande av besluten.
Majoritetskrav
För giltigt beslut under punkten 18 krävs att det biträds av aktieägare med minst två tredjedelar av såväl de avgivna rösterna som de vid stämman företrädda aktierna.
Övrig information
Vid tidpunkten för denna kallelses utfärdande uppgår det totala antalet aktier i bolaget till 102 789 771 stamaktier. Det totala antalet röster i bolaget uppgår till 102 789 771. Bolaget innehar inga egna aktier.
Årsredovisning, revisionsberättelse och fullständiga beslutsunderlag i övrigt kommer att hållas tillgängliga hos bolaget och på bolagets hemsida minst tre veckor före stämman. Handlingarna sänds på begäran till aktieägare som uppger sin e-mailadress. Styrelsen och den verkställande direktören ska, om någon aktieägare begär det och styrelsen anser att det kan ske utan väsentlig skada för bolaget, vid årsstämman lämna upplysningar om förhållanden som kan inverka på bedömningen av ett ärende på dagordningen och förhållanden som kan inverka på bedömningen av bolagets ekonomiska situation.
Malmö 8 maj 2026
OurLiving AB (publ)
Styrelsen
Jeanette Andersson, VD
Mail: jeanette.andersson@ourliving.se, mobil 0733 181982
Leif Liljebrunn, styrelseordförande
Mail: leif.liljebrunn@ourliving.se, mobil 0708 458052
För ytterligare information:
Telefon: 0733 181982
E-post: jeanette.andersson@ourliving.se
Bilaga:
OurLiving AB digitaliserar fastigheter via vår boendeplattform Boappa - en förvaltaroberoende plattform med över 2 000 betalande kunder i Sverige. Vårt fokus är att skapa en enkel, trygg och effektiv digital vardag för bostadsrättsföreningar och samfällighetsföreningar genom en lösning som hanterar både styrelsens och de boendes behov av information, kommunikation, struktur och vardagsfunktioner.
Läs pressreleasen på cision.se

Kommentarer